11.5.2020

Růst teploty vzduchu se v minulém týdnu zpomalil, nyní nás čeká další ochlazení

 V uplynulém týdnu (3. 5. – 9. 5. 2020) byly zaznamenány srážky hlavně v pondělí, kdy pršelo prakticky na celém území republiky. V následujících dnech se pak objevovaly hlavně lokální bouřky s místy intenzivními srážkami, ale plošně méně významnými. Více informací. 

Nejvíce srážek bylo tedy zaznamenáno na jihozápadě Čech a severovýchodě Moravy a to nejčastěji od 15-25 mm za týden. Na zbytku území pak jen do 10 mm za týden, nejméně pak na jižní Moravě a v závětrné straně Krušných hor. Po většinu týdne bylo spíše chladněji s maximy od 12-18°C. Od čtvrtka se pak začalo oteplovat a denní teploty šplhaly nad 20°C, místy i nad 25°C.

Pro vývoj rostlin a nástup fenofází je nejdůležitější teplotní suma nad 5°C. Ta je momentálně na mnoha stanicích vyšší, než je dlouhodobý normál o 20-30 %. To znamená, že současné sumy by bylo normálně dosaženo až za 9-11 dnů. Oproti předešlému vyhodnocení jsou tyto hodnoty menší, což znamená, že se nám růst teploty vzduchu v minulém týdnu zpomalil.

V následujícím období (od 11.5.2020) nás ovlivní hlavně výrazná studená fronta během pondělního dne, která přinese více srážek a také zásadní ochlazení. Nejvíce srážek by mělo spadnout během pondělního dne, poté ve středu a v pátek. Celkově v následujících 10 dnech modely předpokládají úhrny nejčastěji od 15-30 mm, lokálně i okolo 50 mm. Za pondělní frontou se výrazně ochladí, kdy noční teploty spadnou na 1-5°C a denní maxima na 10-15°C. V průběhu týdne se pak bude postupně oteplovat a ke konci týdne se již teploty dostat nad 15°C. Očekávané deště budou mít pozitivní efekt na půdní sucho, ale prakticky jen do vrstvy 40 cm, kde se převážně v Čechách dosytí půdní profil na obvyklé hodnoty. Naopak na Moravě bude přetrvávat snížená dostupnost půdní vláhy a místy i výrazně (bude záležet na bouřkách spjaté s frontou). Naopak v hlubších vrstvách 40-100 cm se stav prakticky nezmění a bude tam převládat výrazné až extrémní suchu. Celkově tedy v celém profilu dojde k částečnému zlepšení situace, ale během týdne se bude opět stav postupně zhoršovat a za 10 dnů čekáme aspoň sníženou dostupnost půdní vláhy opět prakticky na celém území republiky a výrazné až extrémní sucho na 50 % území republiky.

Podle střednědobého modelu GFS ensemble, který predikuje vývoj počasí až do 27. května předpokládá, že teploty vzduchu budou až do 23. května pod dlouhodobým normálem a čeká nás tak chladnější období než je obvyklé.

V následujících 10 dnech modely sice očekávají vydatnější srážky, ale méně než se ještě před týdnem zdálo. Situace se přechodně zlepší ve vrstvě do 40 cm, ale na hlubší vrstvy to mít vliv nebude. To znamená, že dojde pouze ke krátkému zmírnění sucha, ale v horizontu 10 dnů se bude vracet do současného stavu.