Předpověď

Vývoj rostlin se opět zpomalí, přijde výrazné ochlazení

(Předpověď vydána: 12. 4. 2021)

Pro vývoj rostlin a nástup fenofází je nejdůležitější teplotní suma nad 5°C. Minulý týden bylo počasí jak na houpačce a pouze víkendové teploty vzduchu byly vyšší, což příliš nezměnilo teplotní sumu nad 5°C. Hlavně v nižších polohách je oproti dlouhodobému průměru kumulativní hodnota výrazněji níže. Na většině stanic je teplotní suma nad 5°C pouze na 60 až 80 % dlouhodobých hodnot. Markantnější je rozdíl oproti minulému roku, kdy na mnoha stanicích byla tato suma skoro o polovinu vyšší.

V následujícím období (od 12. 4. 2021) budeme hlavně pod vlivem přílivu studeného vzduchu od severu a severovýchodu. Velký vliv bude mít také studená fronta z počátku týdne, která přinese větší množství srážek a výrazné ochlazení. Nejvíce jich očekáváme v pondělí a v noci na úterý. V dalších 10 dnech modely očekávají, že spadne okolo 15-30 mm srážek. Část z nich bude sněhových. Teploty budou nízké a až do víkendu čekáme maxima do 8 °C. Poté by se mělo začít oteplovat k 15 °C v půlce příštího týdne. Noční mrazy budou hrozit hlavně do víkendu, poté by se i minima měla lehce zvedat. Vzhledem k očekávanějšímu deštivějšímu počasí se bude půdní vlhkost zvyšovat. K výraznější změně dojde už během pondělí a postupně se bude dále půda dosycovat, takže za 10 dnů by měla být prakticky v celé republice situace na dlouhodobých hodnotách.

Podle střednědobého modelu GFS ensemble, který predikuje vývoj počasí až do 28. dubna se čeká, že tento týden bude teplotně hodně podprůměrný. Od neděle se pak teplota srovná s dlouhodobými hodnotami a to by mělo vydržet zatím podle modelů až do konce dubna. Denní maxima nad 15 °C by se mohla začít objevovat až okolo 21. dubna a to ne příliš významně. Celých 16 dnů by měly být časté slabší přeháňky.

Vzhledem k očekávaným srážkám se rozvoj sucha na území republiky zastaví a naopak dojde k dosycení půdní vlhkosti a v dalších 10 dnech bude situace odpovídat dlouhodobým hodnotám.

Předpověd maximální denní teploty na následujících devět dní: předpověď