Předpověď

V tomto týdnu bude převládat velká oblačnost, ale s minimem srážek

Předpověď vydána: 28. 11. 2022

Uplynulý týden bylo sice průměrně v celé republice meziročně o 1,4°C teplejší, ale významně chladnější než roky 2019 a 2020. Pro vývoj rostlin a nástup fenofází je nejdůležitější teplotní suma nad 5°C. Na většině území republiky je vyšší suma teplot o 250-350°C, což znamená hodnoty okolo 10 %. V porovnání s minulými roky jsme zatím výše než v letech 2020 a 2021.

V následujícím období (od 28.11.2022) budeme pod vlivem mohutné tlakové výše na severovýchodě. Ke konci týdne by měla slábnout a bude ji nahrazovat brázda nízkého tlaku vzduchu. Měla by převládat zatažená obloha v celé republice. Srážek bude málo, objevovat se častěji mohou až koncem týdne a pak počátkem toho dalšího. Většinu těchto srážek čekají modely spíše na Moravě a to do 20 mm v dalších 10 dnech. Jinak většinou naprší do 5 mm. Na horách a místy ve středních polohách může napadnout pár centimetrů nového sněhu. Zpočátku budou maxima na 3-5°C, poté se ochladí od čtvrtka do soboty až k bodu mrazu. Od neděle by se mohlo mírně oteplovat. Noční teploty se budou pohybovat kolem bodu mrazu. Republika zůstane rozdělena v půdním suchu ještě tento týden, kdy půdní vlhkost do 40 cm bude nadále nižší, než je obvyklé na Moravě. Naopak v Čechách bude půda nasycena i za 10 dnů.

Střednědobý výhled do 14. prosince stále předpokládá, že teploty vzduchu budou průměrné nebo slabě podprůměrné. Denní maxima by se měla udržovat po celou dobu nad bodem mrazu a minima by neměly příliš klesat. Na druhou stranu nejistota začíná růst již od 4. prosince.

Dlouhodobá předpověď do 9. ledna předpokládá, že v týdenních odchylkách budou teploty vzduchu vesměs průměrné.

V tomto týdnu bude převládat velká oblačnost, ale s minimem srážek. Teploty vzduchu budou většinou průměrné či lehce nižší. Půdní vlhkost bude nadále nižší, než je obvyklé na Moravě a to ve vrstvě do 40 cm. Změnit by se to mohlo koncem tohoto a začátkem toho dalšího.

Předpověď maximální denní teploty na následujících děvět dní: predpoved