Předpověď

Po vlně horka by měl být zbytek května teplotně průměrný

(Předpověď vydána: 10. 5. 2021)

Pro vývoj rostlin a nástup fenofází je nejdůležitější teplotní suma nad 5°C. Minulý týden došlo sice ke zvýšení sumy teplot, ale stále je o dost níže než například v minulém roce, kdy byly tyto sumy výrazně vyšší. Teplotní suma nad 5°C je tedy stejně jako minulý týden zpožděná o 8 až 17 dnů oproti normálu. Hlavně v nižších polohách je oproti dlouhodobému průměru kumulativní hodnota výrazněji níže. Na většině stanic je teplotní suma nad 5°C pouze na 60 až 80 % dlouhodobých hodnot.

V následujícím období (od 10. 5. 2021) nás čeká opět další zvrat v počasí. V první polovině nás bude ovlivňovat tlaková výše s přílivem horkého vzduchu, ale od středy začne mít významný vliv frontální rozhraní, které přinese srážky a ochlazení. Déšť by měl být v několika vlnách. První od středy do pátku s tím, že ve čtvrtek by pršelo nejvíce a poté od neděle do úterý. V dalších 10 dnech má napršet okolo 50-70 mm, nejvíce na severovýchodě republiky, kde mohou být úhrny i nad 100 mm. Počátkem týdne budou teploty vzduchu přesahovat i hranici 30°C, ale ve středu se začne ochlazovat od západu. Teploty pak spadnou k 15-20°C. S nočními mrazy se zatím nepočítá, i po ochlazení by měly být minimální teploty okolo 5°C. Půdní vlhkost by se měla po vydatných deštích prakticky zcela dosytit a to v celém profilu 0-100 cm.

Podle střednědobého modelu GFS ensemble, který predikuje vývoj počasí až do 26. května se čeká, že po pár velmi teplých dnech se teploty vzduchu vrátí na obvyklé hodnoty pro současné období. Maximální teploty po většinu května by tedy měly být mezi 15-20°C. Noční mrazy již tento model nepřipouští. Srážek bude nejvíce právě v následujících 10 dnech.

Předpověd maximální denní teploty na následujících devět dní: předpověď