Předpověď

Další dny čekáme průměrně teplé počasí, ale s častějšími přeháňkami

Předpověď vydána: 3. 6. 2024

V uplynulém týdnu se denní teploty se pohybovaly mezi 20-25°C. Noční teploty pak klesaly k 9-13°C. Pro vývoj rostlin a nástup fenofází je nejdůležitější teplotní suma nad 5°C. Momentálně je tato suma o 45-50 % vyšší než je obvyklé a tyto sumy se čekají zhruba o 25 dnů později.

V následujícím období (od 3. 6. 2024) bude synoptická situace dosti dynamická. Ve středu a ve čtvrtek pak přejde přes naše území studená fronta. Hodně srážek bude díky lokálním bouřkám, takže se čekají velké prostorové rozdíly. Nejvíce srážek se čeká v pondělí, pak se nějaké objeví ke konci týdne a počátkem toho dalšího. Modely se celkem liší a nejvíce srážek očekává model ECMWF. Úhrny v dalších 10 dnech budou okolo 25-50 mm, v místech s velmi intenzivními bouřkami i okolo 70 mm/10 dnů. Teploty vzduchu se během dne budou pohybovat většinou mezi 20-25°C. Noční teploty pak okolo 12-15°C. Vzhledem k vysokým úhrnům srážek se v dalších 10 dnech nečeká žádný problém okolo půdního sucha. V povrchové vrstvě do 40 cm bude půda většinou hodně nasycena.

Střednědobý výhled do 19. června předpokládá, že teploty vzduchu spíše oscilovat kolem dlouhodobých hodnot. Zhruba do 10. června mohou být mírně vyšší, poté naopak mírně chladnější.

Navazující dlouhodobý výhled až do 15. července předpokládá teploty v druhé polovině června a v první polovině července budou průměrné.

Máme za sebou srážkově bohatý týden hlavně díky častým bouřkám. V tomto týdnu bude vlhké počasí pokračovat. Půdní vlhkost bude i v dalších 10 dnech stále na vysokých hodnotách a to převážně v hloubce do 40 cm.

Předpověď maximální denní teploty na následujících děvět dní: predpoved