Předpověď

Teploty vzduchu jsou v předstihu až o více než 40 dnů

Předpověď vydána: 26. 2. 2024

Denní maximální teploty byly v uplynulém týdnu mezi 7-12°C. V noci se k bodu mrazu dostávaly spíše sporadicky a častěji se pohybovaly mezi 3-6°C. Pro vývoj rostlin a nástup fenofází je nejdůležitější teplotní suma nad 5°C. Díky velmi teplému únoru se už objevují dny, které překračují tyto hodnoty. Momentálně je tato suma 4-5krát vyšší než je obvyklé a tyto sumy se čekají zhruba o 40 dnů později.

V následujícím období (od 26. 2. 2024) k nám bude proudit hlavně teplý vzduch od jihu a nad střední Evropou bude spíše nevýrazné tlakové pole. Srážek se příliš nečeká. Deštivěji může být v pátek a počátkem příštího týdne, ale celkově nepůjde o výrazné úhrny. Ty se budou pohybovat mezi 5-20 mm/10 dnů. V první polovině týdne nás bude doprovázet teplotní rozhraní. V noci budou klesat teploty v Čechách k bodu mrazu a během dne kolem 8-12°C. Na Moravě bude podstatně tepleji. Noční teploty nebudou příliš padat pod 5°C a během dne čekáme maxima i nad 15°C. Půdní vlhkost bude sice stále hodně vysoká, ale už bude postupně docházet k jejímu poklesu a to převážně ve svrchní vrstvě půdy. Jelikož se jedná o přelom února a března, tak se množství půdní vláhy i přes vyšší hodnoty bude paradoxně nižší, než je pro toto období obvyklé, a to i díky deficitu sněhové pokrývky. Zatím v horizontu 10 dnů nejde o nic zásadního a lze spíše hovořit o vysoké půdní vlhkosti.

Střednědobý výhled do 13. března předpokládá, že teploty vzduchu budou nadprůměrné, a to i celkem výrazně (o 7-10°C). Pouze pro období 8-13. března modely zatím předpokládají, že budou průměrné nebo jen lehce nadprůměrné.

Navazující dlouhodobý výhled až do 8. dubna předpokládá, že teplot v druhé polovině března budou jen lehce nadprůměrné a počátkem dubna průměrné.

Výrazné jarní počasí bude nadále pokračovat. V dalších 10 dnech budou velmi nadprůměrné teploty vzduchu a přitom i menší množství srážek. Půdní vlhkost bude postupně klesat v povrchové vrstvě, ale bude stále hodně vysoká. Místy se může dostat sice pod obvyklé hodnoty, ale bez většího vlivu.

Předpověď maximální denní teploty na následujících děvět dní: predpoved