Předpověď

Tento týden bude teplotně nadprůměrný

Pro vývoj rostlin a nástup fenofází je nejdůležitější teplotní suma nad 5°C. Ta je momentálně na mnoha stanicích vyšší, než je dlouhodobý normál o 6 – 7 %.

V následujícím období (od 19. 10. 2020) budeme většinou pod vlivem tlakové výše, která tento týden bude přinášet teplý vzduch, což bude znamenat častější tvorbu mlh či nízké oblačnosti, které by se měly během první poloviny dne rozpustit. Zároveň by to mělo znamenat minimum srážek. To se změní v pátek, kdy přes nás začne přecházet studená fronta. Nejvíce srážek spadne tedy v pátek a sobotu, ale celkově jich bude málo. Na většině území se očekává do 10 mm v dalších 10 dnech. Denní maximální teploty vzduchu budou hodně závislé na tom, jak dlouho se udrží nízká oblačnost. Obvykle by mělo být do 15°C, ve čtvrtek kdy bude vrcholit příliv teplého vzduchu, čekáme v Čechách až 20°C. Noční teploty budou nejčastěji mezi 5-10°C. Díky následujícím méně deštivým dnům čekáme pomalé vysušování svrchní vrstvy půdy, ale vzhledem k jejímu vysokému nasycení nepůjde o razantní změnu a stále bude dosti vlhký s relativním nasycením většinou nad 70 %. V hlubších vrstvách bude podobný stav, jako je nyní, tedy na Moravě většinou zcela nasycena i v jednom metru.

Podle střednědobého modelu GFS ensemble, který predikuje vývoj počasí až do 4. listopadu, se předpokládá, že teploty vzduchu do 25. října budou nadprůměrné. Poté se začnou vracet k dlouhodobým hodnotám.

Po vydatných srážkách, které hlavně na Moravě způsobily povodně, by v dalších 10 dnech mělo převládat klidnější počasí s malým množstvím srážek. Teploty budou nadprůměrné.

Předpověď maximální teploty na následujících šestnáct dní: predpoved teplota