Předpověď

Tento týden se bude postupně ochlazovat na hodnoty běžné pro toto období

Předpověď vydána: 13. 9. 2021

Pro vývoj rostlin a nástup fenofází je nejdůležitější teplotní suma nad 5°C. Oproti minulému roku a i dlouhodobým hodnotám je letošní suma stále níže. Uplynulý týden byl meziročně teplejší o necelý stupeň a slunečního svitu bylo o 20 % více. Deficit se tedy oproti minulému týdnu mírně zmenšil. V Polabí je teplota zpožděna až o 12 dnů, na jižní Moravě jsou teploty většinou opožděny o 1-5 dnů. Oproti minulému roku je deficit stále významný a to v průměru okolo 201°C, což znamená zhruba jeden a půl týdne, na západě republiky jsou to až více než dva týdny. K dohnání této ztráty by bylo potřeba aspoň 40-60 nadprůměrných dnů.

V následujícím období (od 13. 9. 2021) budeme nejdříve pod vlivem nevýrazného výběžku vyššího tlaku vzduchu. Ve středu přes Českou republiku přejde studená fronta s brázdou nízkého tlaku. Ke konci týdne se začne zase prosazovat výběžek tlakové výše. Srážky v tomto týdnu očekáváme ve středu a ve čtvrtek. Spadne většinou do 15 mm, lokálně převážně na severu mohou být srážky až okolo 25 mm. Další srážky se očekávají až počátkem dalšího týdne, ale to je celkem nejisté. Během tohoto týdne se bude postupně ochlazovat. Do středy čekáme maxima až okolo 25°C, pak začnou klesat k 20°C. Noční teploty budou většinou okolo 12-15°C, ale od pátku začnou padat častěji pod 10°C. Půdní vlhkost bude většinou stále odpovídat dlouhodobým hodnotám. Mírně nižší hodnoty se objevují ve svrchní vrstvě do 40 cm, ale to by měly i menší deště vždy doplnit. Tedy i za 10 dnů nečekáme větší problémy se suchem.

Podle střednědobého modelu GFS ensemble, který predikuje vývoj počasí až do 29. září se předpokládá, že teploty budou hodně nadprůměrné pouze už pár dnů (do 17. září). Po zbytek období čekáme teploty kolem obvyklých hodnot, ale převažuje větší nejistota. Teploty tedy budou v dlouhodobějším horizontu klesat z maxima 25°C na 15-17°C. Srážek se příliš nečeká, tedy bude spíše sušší počasí.

V dalších dnech se začne postupně ochlazovat, ale celkově srážek by mělo být málo. Půdní vlhkost bude nižší ve svrchní vrstvě, ale odchylky budou malé.

Předpověď maximální denní teploty na následujících děvět dní: predpoved