Předpověď

První polovina týdne bude stále teplotně nadprůměrná, pak se ochladí

(Předpověď vydána: 1. 3. 2021)

Pro vývoj rostlin a nástup fenofází je nejdůležitější teplotní suma nad 5°C. Ta skončila v uplynulém roce na mnoha stanicích vyšší, než je dlouhodobý normál o 7 – 9 %. Na většině stanic byla nižší než v posledních letech (2017-2019).

V následujícím období (od 1. 3. 2021) budeme nejdříve pod vlivem tlakové výše a díky ní k nám bude proudit teplý vzduch od jihozápadu, což bude znamenat pokračování inverzního charakteru počasí. Ve čtvrtek bude tento stav narušen přesunem studené fronty a za ní se k nám dostane spíše studenější vzduch od severu. Do příštího týdne by tedy mělo napršet většinou jen okolo 5 až 10 mm a to ve čtvrtek a pátek. V noci nelze vyloučit ani slabé sněžení. Teploty vzduchu budou šplhat do čtvrtka až k 15°C, poté se ochladí a předpokládáme maxima jen okolo 5°C. Během dalšího týdne by měla teplota postupně zase růst. Noční teploty budou před příchodem fronty okolo bodu mrazu, poté ke konci týdne budou klesat v průměru k -5°C. Půdní vlhkost byla nyní dotována hlavně roztávajícím sněhem, proto je nasycení poměrně vysoké, ale v dalších 10 dnech se bude snižovat, zejména v povrchové vrstvě do 40 cm. To na některých místech bude znamenat již sníženou půdní vlhkost oproti normálu. Nejmenší půdní vlhkost bude v dalších 10 dnech pravděpodobně na Znojemsku.

Podle střednědobého modelu GFS ensemble, který predikuje vývoj počasí až do 17. března očekává nadprůměrné teploty vzduchu hlavně v tomto týdnu, ale na víkend dojde k ochlazení. Poté v dalším období čekáme průměrné teploty vzduchu. To znamená, že od 6. do 17. března budou maxima růst od 5 do 10°C a minima se dostanou většinou nad bod mrazu a zatím zde nejsou očekávané žádné silné mrazy.

V dalších 10 dnech bude opět srážek spíše méně. Půdní vlhkost se bude postupně snižovat v hloubce do 40 cm, kde za 10 dnů by měla být nejnižší hodnota na Znojemsku.

Předpověď maximální denní teploty na následujících devět dní: predpoved