Předpověď

Teploty by mohly být až do konce července nadprůměrné

Předpověď vydána: 20. 6. 2022

Pro vývoj rostlin a nástup fenofází je nejdůležitější teplotní suma nad 5°C. Teploty vzduchu jsou nyní v předstihu až o 9 dnů. Větší teplotní suma oproti dlouhodobým hodnotám je v Čechách než na Moravě. Meziročně byl uplynulý týden překvapivě mírně chladnější.

V následujícím období (od 20. 6. 2022) nás ovlivní zvlněné studené fronty. Jedna se vyskytuje v pondělí, druhá začne ovlivňovat naše území od pátečního dne. Srážky budou tedy převážně v pondělí a pak od soboty až do poloviny dalšího týdne. Většina srážek by měla být z bouřek, takže půjde o větší lokální rozdíly. Zatím se modely shodují, že v dalších 10 dnech spadne více srážek v Čechách. Tam mohou být úhrny až 100 mm za 10 dnů. Naopak na Moravě může napršet mezi 5-20 mm za 10 dnů. Vzhledem k složitější meteorologické situaci se může tato předpověď mnohokrát změnit. Po dnešním dnu se přechodně ochladí. Ve čtvrtek mohou být maxima již okolo 30°C, v pátek by pak měl být nejteplejší den týdne. V dalších dnech se pak budou maxima pohybovat mezi 25-30°C. Vrchol půdního sucha by měl být kolem 23-24. června, kdy na 90 % území bude snížená půdní vlhkost a na 80 % mírné a horší sucho. Špatná situace bude jak v povrchové, tak v hlubších vrstvách. S očekávanými srážkami během víkendu a následujícího týdne se bude úspěšně půdní vlhkost doplňovat, ale hlavně v povrchové vrstvě. V hlubších vrstvách půdní sucho bude přetrvávat. Za 10 dnů čekáme, že mírné a horší sucho by mohlo být jen na 20-25 % území republiky.

Střednědobý výhled do 6. července předpokládá, že teploty vzduchu budou většinou nadprůměrné či průměrné. Model ECMWF je více optimistický a čeká, že nadprůměrné teploty budou po celé období. Model GFS hlavně ke konci období čeká průměrné teploty vzduchu. Oba modely se shodují na nejčastějších maximech mezi 25-30°C. Srážky se čekají většinou formou intenzivních srážek.

Dlouhodobá předpověď do 1. srpna předpokládá, že v týdenních odchylkách budou teploty vzduchu většinou nadprůměrné, v druhé polovině července dokonce výrazně teplejší.

Od víkendu se čekají celkem vydatnější srážky a to hlavně v Čechách, což by mělo významně doplnit půdní vlhkost a snížit tedy rozsah půdního sucha v České republice. Naopak až do konce července se čekají vesměs nadprůměrné teploty vzduchu.

Předpověď maximální denní teploty na následujících děvět dní: predpoved