Předpověď

Po mrazech dojde k mírnému oteplení a oblevě v nížinách

(Předpověď vydána: 18. 1. 2021)

Pro vývoj rostlin a nástup fenofází je nejdůležitější teplotní suma nad 5°C. Ta skončila v uplynulém roce na mnoha stanicích vyšší, než je dlouhodobý normál o 7 – 9 %. Na většině stanic byla nižší než v posledních letech (2017-2019).

V následujícím období (od 18. 1. 2021) přes Českou republiku přejde okluzní a za ní hned teplá fronta. Po zbytek týdne budeme pak pod vlivem brázdy nízkého tlaku vzduchu. Nejvíce srážek v tomto týdnu čekáme v úterý. Ty budou zpočátku sněhové, ale během dne se v nižších polohách budou měnit v dešťové. Další srážky se mohou objevit ke konci týdne, ale také na jeho počátku, zatím hlavně během úterního dne. V dalších 10 dnech čekáme úhrny nejčastěji mezi 15-25 mm za 10 dnů. Model GFS předpokládá srážkové úhrny ještě větší a to místy i k 70 mm, ale zatím to považujeme za méně pravděpodobné. V nižších polohách může připadnout celkově 10 cm nového sněhu, ve středních polohách okolo 25 cm a na horách přes 40 cm. Vzhledem k očekávanému oteplení se nebude ale sníh příliš v nižších polohách držet. Po velmi chladném víkendu a pondělí se nám oteplí a to na denní maxima okolo 2-5°C a noční teploty budou klesat většinou mezi -5 až 0°C. Půdní vlhkost díky táni sněhové pokrývky a novým srážkám se bude v dalších 10 dnech nadále mírně zlepšovat a očekáváme tedy stále situaci na obvyklých hodnotách.

Podle střednědobého modelu GFS ensemble, který predikuje vývoj počasí až do 3. února, se předpokládá, že teploty vzduchu budou do konce týdne spíše lehce nadprůměrné a v dalších týdnech průměrné. Srážky budou častější a to většinou ve formě přeháněk. V nižších polohách většinou dešťové nebo sníh s deštěm, ve středních polohách a výše i sněhové.

Po silnějších mrazech nás čeká slabší obleva, kdy budou během dne stoupat teploty až k 5°C. Půdní vlhkost se bude pohybovat okolo obvyklých hodnot.

Předpověď maximální denní teploty na následujících 16 dní: predpoved