Předpověď

Suma teplot vzduchu je hlavně v agrárních oblastech stále ve větším deficitu oproti minulému roku

Předpověď vydána: 2. 8. 2021

Pro vývoj rostlin a nástup fenofází je nejdůležitější teplotní suma nad 5°C. Oproti dlouhodobému průměru nebo minulému roku stále je největší deficit v agrárních oblastech České republiky. V Polabí je teplota zpožděna až o 8 dnů, na jižní Moravě o 0-2 dny. Lepší situace je hlavně ve středních polohách republiky. Teplotní suma se začíná už blížit dlouhodobému průměru 1981-2010 a na mnoha místech už se dostala do kladných čísel. Naopak oproti minulému roku pozorujeme ještě značné zpomalení a to převážně v Čechách.

V následujícím období (od 2. 8. 2021) bude počasí celkem dynamické. Prvně k nám bude vát chladný a vlhký vzduch od severozápadu, ale postupně se dostaneme pod vliv nevýrazného tlakového pole a frontálního rozhraní ležícímu jihovýchodně od naší republiky. Ke konci týdne pak bude přecházet přes nás více frontálních systémů. Nejvíce srážek by mělo přijít ve čtvrtek a to na většinu území republiky a pršet by mělo vytrvaleji prakticky po celý den. Jinak v další dny čekáme hlavně přeháňky. V dalších 10 dnech se čekají úhrny okolo 20 mm v Čechách a přes 40 mm na Moravě. Modely se zatím liší v přesném uložení srážek z fronty během čtvrtečního dne, kdy ECMWF IFS preferuje déšť hlavně nad Moravou a GFS nad Českomoravskou vrchovinou. Tento relativně malý rozdíl v horizontu několika desítek kilometrů bude rozhodovat o tom, jestli na východě Moravy zůstane půdní vlhkost nižší než je obvyklé, a nebo se naopak její hodnoty doplní. Pro většinu republiky platí, že půdní profil bude nasycen na obvyklé hodnoty či vyšší (hlavně Čechy). Nejnižší hodnoty relativní půdní vlhkosti se čekají na jižní Moravě, což je obvyklé pro tuto dobu.

Podle střednědobého modelu GFS ensemble, který predikuje vývoj počasí až do 18. srpna se předpokládá, že teploty budou odpovídat dlouhodobým hodnotám pro toto období. Maximální teploty vzduchu se budou pohybovat okolo 20-25°C, o víkendu a v dalším týdnu by mohly růst i nad hranici 25°C.

Předpověď maximální denní teploty na následujících děvět dní: predpoved