Předpověď

Tento týden budou teploty stále pod dlouhodobým průměrem

Předpověď vydána: 11. 10. 2021

Pro vývoj rostlin a nástup fenofází je nejdůležitější teplotní suma nad 5°C. Oproti minulému roku a i dlouhodobým hodnotám je letošní suma stále níže. Uplynulý týden byl meziročně o 2,3°C chladnější. Deficit oproti minulému týdnu se ještě mírně prohloubil. V Polabí je teplota zpožděna až o 14 dnů, na jižní Moravě většinou jsou opožděny teploty až o 4 dny. Oproti minulému roku je deficit stále významný a to v průměru okolo 220°C.

V následujícím období (od 11. 10. 2021) k nám bude proudit zejména chladný vzduch od severozápadu. V pátek čekáme přechod fronty. Nejvíce srážek se čeká v úterý a ve středu, ale i přesto půjde spíše o menší přeháňky s úhrny do 5 mm za týden, v místech s větší intenzitou okolo 10 mm za týden. Vzhledem k nízkým teplotám se může na horách objevit i slabší sněžení. Noční teploty se budou pohybovat často pod 5°C a místy budou klesat k bodu mrazu. Během dne čekáme maxima okolo 8-13°C. Díky očekávanému suššími počasí bude pokračovat počínající či mírné sucho ve svrchní vrstvě do 40 cm. Hlouběji bude situace stále odpovídat vesměs dlouhodobým hodnotám. Celkově se situace tedy příliš nezmění.

Podle střednědobého modelu GFS ensemble, který predikuje vývoj počasí až do 27. října se předpokládá, že teploty budou výrazně (až o 6°C) pod dlouhodobým průměrem. K teplejší vlně by mohlo dojít na počátku příštího týdne, poté se vrátí teploty na obvyklé hodnoty. Větší nejistota stoupá hlavně po 21. říjnu.

Předpověď maximální denní teploty na následujících děvět dní: predpoved