Předpověď

Ke konci týdne se ochladí a dojde i na sníh

Předpověď vydána: 22. 11. 2021

Pro vývoj rostlin a nástup fenofází je nejdůležitější teplotní suma nad 5°C. Oproti minulému roku a i dlouhodobým hodnotám je letošní suma stále níže. Uplynulý týden byl teplotně velice podobný tomu v loňském roce a proto se celkově teplotní suma nad 5°C příliš neposunula nahoru. Na většině stanic se pohybuje teplotní suma na podobných hodnotách pro toto období jako v referenčním období 1961-2019. Největší odchylka je pak v Polabí a to například v Doksanech až o 5,4 %.

V následujícím období (od 22. 11. 2021) budeme nejdříve pod vlivem tlakové výše, ale v pátek dojde ke změně charakteru počasí, kdy začne převládat frontální rozhraní a také brázda nižšího tlaku vzduchu. Od pátku se začnou objevovat častější srážky a to včetně sněžení. V tomto týdnu by nejvíce mělo spadnout srážek v pátek, poté v první polovině příštího týdne. V dalších 10 dnech čekáme celkové úhrny do 25 mm, na horách do 40 mm. Ve středních a vyšších polohách může nasněžit přes 20 cm nového sněhu za 10 dnů. Na Moravě v nížinách to bude do 5 cm. V tomto týdnu se nám i celkem ochladí a denní maxima budou od 0 do 5°C. Noční teploty začnou padat celkem pravidelně pod bod mrazu a to až k -5°C. Půdní sucho dosáhne svého vrcholu ve čtvrtek, kdy bude snížená pudní vlhkost v celém horizontu na 50 % území republiky. Horší situace bude ve svrchní vrstvě, jelikož na Českomoravské vrchovině se bude objevovat až výjimečné sucho. Situace se začne zlepšovat od pátku a svrchní vrstvy se začnou doplňovat a sněhová pokrývka pokud vydrží po několik dnů, by mohla postupně dosycovat půdní profil.

Podle střednědobého modelu GFS ensemble, který predikuje vývoj počasí až do 8. prosince se předpokládá, že teploty vzduchu budou celkem dosti pod dlouhodobými hodnotami a to převážně od konce tohoto týdne až do 5. prosince. Chladněji může být až o 5°C než je obvyklé. Shoda modelů je celkem vysoká. Od konce tohoto týdne nás čeká také po delší době častější srážky.

V tomto týdnu dosáhne půdní sucho svého aktuálního maxima, ale od víkendu se značně změní charakter počasí, přibyde srážek a citelně se ochladí pod dlouhodobé hodnoty.

Předpověď minimální denní teploty na následujících děvět dní: predpoved