Předpověď

Teplé počasí v uplynulém týdnu opět dostalo vegetaci do předstihu

Předpověď vydána: 16. 5. 2022

Pro vývoj rostlin a nástup fenofází je nejdůležitější teplotní suma nad 5°C. Ty byly díky nadprůměrné zimě v předstihu, ale chladný počátek jara je velmi zbrzdil, ale vysoké teploty v uplynulém týdnu opět znamenaly zrychlený vývoj vegetace. Oproti dlouhodobému průměru 1981-2010 jsou v předstihu až o 7 dnů. Meziročně byl uplynulý týden teplejší o 2,7°C.

V následujícím období (od 16. 5. 2022) nás nejdříve ovlivní okluzní fronta přecházející přes naše území v úterý. Za ní se přechodně ochladí, ale směrem k víkendu začne zase proudit teplejší vzduch od jihu. O víkendu nás opět ovlivní studená fronta a za ní k nám začne proudit chladnější a vlhčí vzduch. Srážky v dalších 10 dnech budou tedy časově i prostorově velice proměnlivé a i kvalita bodové předpovědi bude horší. Nejvíce srážek se čeká hlavně během úterý. Celkově modely očekávají, že spadne nejčastěji mezi 20-30 mm za 10 dnů, lokálně až 50 mm. Model GFS je optimističtější a ten čeká ještě o 10 mm více. V úterý a ve středu se nám ochladí na maxima okolo 20°C. Poté se nám opět oteplí na teploty nad hranicí 25°C, v pátek a sobotu dokonce k 28°C. Od neděle pak se začne ochlazovat a to až pod hranici 20°C. I přes očekávané srážky se díky jejich proměnlivosti očekává, že půdní sucho se bude nadále mírně rozšiřovat, i když vždy v době deštivých dnů se logicky zlepší. Za 10 dnů lze čekat sníženou půdní vlhkost na 85 % území republiky a minimálně mírné sucho (S2-S5) na 65 % území.

Střednědobý výhled do 1. června slibuje vesměs nadprůměrně teplé počasí do zhruba 24-25. května. Poté se ochladí na obvyklé hodnoty pro toto období. Srážky budou spíše formou přeháněk a nečekají se zásadně velké úhrny.

Dlouhodobá předpověď do 27. června předpokládá, že v týdenních odchylkách budou teploty vzduchu většinou nadprůměrné či průměrné. Ve srážkách nečeká model žádný významný signál a předpokládá průměrné hodnoty.

Uplynulý týden byl teplotně nadprůměrný a srážky byly většinou jen lokální a na většině území nezapršelo. Díky tomu se půdní sucho dále rozvíjelo a v dalších 10 dnech čekáme mírné zhoršování.

Předpověď maximální denní teploty na následujících děvět dní: predpoved