Předpověď

V tomto týdnu bude převládat mírně podprůměrná teplota vzduchu

Předpověď vydána: 26. 9. 2022

Pro vývoj rostlin a nástup fenofází je nejdůležitější teplotní suma nad 5°C. Teploty vzduchu jsou nyní v předstihu až o 30 dnů. Na většině území republiky je vyšší suma teplot o 200-300°C, což znamená hodnoty okolo 10 %. V porovnání s minulými roky jsme zatím výše než v letech 2020 a 2021 a na některých lokalitách dokonce i vyšší než v roce 2019. Teploty v minulém týdnu byly meziročně nižší o 3,5°C a také nižší než v letech 2018-2020. V roce 2020 byla teplota vzduchu dokonce vyšší o 7,9°C.

V následujícím období (od 26. 9. 2022) budeme většinou pod vlivem chladnějšího a vlhčího vzduchu od jihozápadu až severozápadu. Do konce týdne se počítá, že prakticky každý den se někde objeví přeháňky. Většinou naprší mezi 15-30 mm v dalších 10 dnech. Na východě republiky mohou srážky dosahovat až více než 40 mm/10 dnů. Maximální teploty vzduchu se budou pohybovat většinou mezi 13-16°C. Noční teploty budou hodně závislé na oblačnosti. Při vyjasnění mohou klesat pod 5°C, naopak při zvětšené oblačnosti se budou pohybovat okolo 10°C. Půdní vlhkost bude i nadále vysoká v dalších dnech. Na velké části území bude ve svrchní vrstvě prakticky zcela nasycena a naopak při větších srážkách by mohlo dojít k povodňovému ohrožení. Menší půdní vlhkost bude sice stále na jižní Moravě a v Polabí, ale hodnoty budou odpovídat dlouhodobým poměrům.

Střednědobý výhled do 12. října předpokládá, že teploty vzduchu budou nadále mírně podprůměrné. Maxima často budou mezi 12-17°C. Po celé období není vyloučeno, že se objeví dny s přízemními mrazíky. Větší nejistota v předpovědi narůstá od 3. října.

Dlouhodobá předpověď do 7. listopadu předpokládá, že v týdenních odchylkách budou teploty vzduchu od dalšího týdne většinou normální či lehce nadprůměrné. Zatím to příliš neodpovídá střednědobým výhledům.

Nadále k nám bude proudit většinou chladnější a vlhčí vzduch. Půda bude tedy i za 10 dnů na mnoha místech nasycena aspoň do 40 cm. Půdní sucho nyní nehrozí.

Předpověď maximální denní teploty na následujících děvět dní: predpoved