Předpověď

Teploty vzduchu jsou nyní v předstihu až o 14 dnů oproti dlouhodobému průměru

Pro vývoj rostlin a nástup fenofází je nejdůležitější teplotní suma nad 5°C. Ta je momentálně na mnoha stanicích vyšší, než je dlouhodobý normál o 5-6 %. To znamená, že současné sumy by bylo normálně dosaženo až za 11-14 dnů. Oproti minulému týdnu je to další posun, tedy teploty vzduchu byly vyšší než dlouhodobý průměr.

V následujícím období (od 14. 9. 2020) nás čeká stále slunečné počasí s malým výskytem srážek. Ze středy na čtvrtek přes nás sice přejde studená fronta, ale srážky na ní budou spíše lokální. V následujících 10 dnech tedy na většině území nebude pršet. V místě, kde se srážky vyskytnou, tak půjde o úhrny do 15 mm. Teploty vzduchu budou do středy včetně vysoké a to okolo 25-28°C. Poté se ochladí na maxima nejčastěji okolo 18-22°C. Výrazněji se nám ale ochladí v noci, kdy čekáme minima i okolo 5°C. Díky průběhu uplynulého počasí a i toho co očekávají modely, tak se logicky začíná postupně vysušovat hlavně svrchní vrstva půdy do 40 cm a to v západní polovině republiky. V hlubších vrstvách zůstane stav většinou setrvalý. Zhruba na 40 % území republiky bude za 10 dnů pozorována snížená půdní vlhkost a okolo 10 % území bude trpět mírným suchem.

Podle střednědobého modelu GFS ensemble, který predikuje vývoj počasí až do 30 září, se předpokládá, že od čtvrtka se vrátí teploty k průměrným zářiovým hodnotám a tak vydrží až do konce měsíce. Srážky se čekají až po 25. září.

V dalších 10 dnech bude pokračovat sušší a relativně teplé počasí. To bude znamenat, že se nám bude snižovat půdní vlhkost hlavně ve svrchní vrstvě do 40 cm v západní polovině republiky.

Předpověď maximální teploty na následujících devět dní: predpoved teplota