Předpověď

Teploty se budou pohybovat kolem průměru

Předpověď vydána: 29. 5. 2023

Oproti předchozímu týdnu se konečně již oteplilo a to o 2,5°C. Meziročně byl uplynulý týden o stupeň teplejší. Zpočátku týdne byly vysoké teploty, které během dne šplhaly i nad hranici 25°C. S příchodem studené fronty se ochladilo na 18-22°C.V druhé polovině týdne byly i nižší noční teploty. Ve čtvrtek klesaly minima i pod 5°C. Pro vývoj rostlin a nástup fenofází je nejdůležitější teplotní suma nad 5°C. Ty se díky chladnějšímu dubnu i většiny května celkem propadají dolů, ale stále jsou nadprůměrné a v předstihu okolo 5-9 dnů.

V následujícím období (od 29. 5. 2023) budeme stále hlavně pod vlivem tlakové výše. V úterý přes nás přejde velmi slabá studená fronta a další by se měla objevit v pátek, ale neměly by se na ni vyskytovat významné srážky. Nějaký déšť se může objevit počátkem příštího týdne, ale celkově půjde o velmi malé úhrny. Celkově v dalších 10 dnech může napršet okolo 20 mm na jihu republiku, ale směrem na sever pravděpodobnost deště klesá. Na druhou stranu více srážek má být v Rakousku blízko hranic s naší republikou, takže menší změna může znamenat najednou podstatně více srážek, než se nyní čeká. Maximální teploty do pátku se mohou pohybovat mezi 22-25°C. Poté se ochladí zhruba o 2-5°C. Minimální teploty by měly klesat k 8-12°C. Půdní sucho se bude nadále zhoršovat a rozšiřovat. Půjde hlavně o problémy v povrchové vrstvě do 40 cm a více postižena bude oblast západních a severozápadních Čech. Naopak na jižní Moravě by měla být situace relativně stále dobrá. Snížená půdní vláha bude až na 60 % území a mírné sucho na 30 % v horizontu dalších 10 dnů.

Střednědobý výhled do 14. června předpokládá, že teploty budou většinou se pohybovat okolo průměru. V období po 9. červnu začíná více růst nejistota. Srážek by mělo být stále málo.

Navazující dlouhodobý výhled až do 10. července předpokládá, že teploty vzduchu budou většinou lehce nadprůměrné.

V dalších 10 dnech se zatím nečekají příliš srážky s výjimkou jižního okraje republiky. Zde převládá nejistota s ohledem možného posunu jejich výskytu. Půdní sucho by se mělo rozšiřovat a to hlavně ve vrstvě do 40 cm.

Předpověď maximální denní teploty na následujících děvět dní: predpoved