Předpověď

Tento týden nás čeká babí léto

Předpověď vydána: 25. 9. 2023

V uplynulém týdnu se denní teploty se pohybovaly hlavně mezi 20-25°C. Zpočátku týdne dokonce se lokálně dostaly nad 30°C. O víkendu se nám pak ochladilo na 15-19°C. Noční teploty neklesaly příliš pod hranici 10°C, pouze ve středu ráno bylo mírně chladněji. Pro vývoj rostlin a nástup fenofází je nejdůležitější teplotní suma nad 5°C. Vzhledem k vyšším teplotám v posledních týdnech kumulativní suma teplot významně narostla. Je vyšší o 10-14 % než je dlouhodobý průměr.

V následujícím období (od 25. 09. 2023) budeme hlavně pod vlivem tlakové výše nad severovýchodem, která přinese jak nízkou oblačnost a mlhy, tak i suché a slunečné počasí. Z pátka na sobotu bude přecházet slabší frontální systém a pak začne zase vládnout tlaková výše. Tento týden by se srážky zatím podle předpovědi neměly prakticky vyskytovat. Šance je pak z pátku na sobotu, pokud by fronta zesílila. Maximální teploty vzduchu budou šplhat k 25°C. V sobotu se nám pak mírně ochladí na teploty okolo 20°C. Noční teploty budou nižší v Čechách, kde se mohou dostat i pod 10°C, naopak na Moravě se budou udržovat i na 15°C. V dalších 10 dnech se bude hlavně vysušovat svrchní vrstva půdy do 40 cm, kde budou první náznaky sucha. V celém horizontu do 100 cm nebude půdní vlhkost příliš rozdílná oproti obvyklým hodnotám. Pouze zhruba na 20 % území budou hodnoty mírně nižší, než je standardní.

Střednědobý výhled do 11. října předpokládá, že teploty vzduchu budou stále nadprůměrné, ale od 1. října stoupá v předpovědi výrazně nejistota. Počátkem října už by se měl už častěji vyskytnout déšť.

Navazující dlouhodobý výhled až do 6. listopadu předpokládá, že teploty vzduchu budou i během října a počátku listopadu teplotně nadprůměrné.

V tomto týdnu nás čeká tzv. „babí léto“. Bude většinou nadprůměrně teplo bez srážek, ale s občasnými mlhami či nízkou oblačností. Půdní vlhkost bude místy nižší, než je obvyklé v povrchové vrstvě do 40 cm, ale zatím nic neobvyklého.

Předpověď maximální denní teploty na následujících děvět dní: predpoved