Předpověď

Tento týden čekáme typické letní teploty vzduchu

Předpověď vydána: 8. 8. 2022

Pro vývoj rostlin a nástup fenofází je nejdůležitější teplotní suma nad 5°C. Teploty vzduchu jsou nyní v předstihu až o 14 dnů. Větší teplotní suma oproti dlouhodobým hodnotám je v Čechách než na Moravě. V porovnání s minulými roky jsme zatím výše než v letech 2020 a 2021, ale roky 2018 a 2019 byly zatím teplejší, i když místy se začínají sumy rovnat hodnotám z roku 2019. Meziročně byl uplynulý týden o 4,4°C teplejší, což odpovídalo více rokům 2019-2020.

V následujícím období (od 8. 8. 2022) budeme nejdříve hlavně pod vlivem tlakové výše. Od čtvrtka se začne projevovat také výšková tlaková níže, která o víkendu zeslábne. Srážky se očekávají hlavně v pátek a sobotu. Mělo by jít o přeháňky z bouřek, což bude znamenat velké prostorové rozdíly v úhrnech. Na většině území buď nebude pršet vůbec a nebo jen řádově pár milimetrů. V místech, kde se objeví přeháňky (častěji Ostravsko), tak může napršet do 20 mm za týden. Během týdne se bude pomalinku oteplovat, kdy do víkendu čekáme maxima většinou na 23-27°C. V neděli a počátkem příštího týdne se pak čekají tropické teploty vzduchu. Kombinace malého množství srážek a vyšších teplot bude znamenat prohlubování půdního sucha. Zhoršovat se situace bude v povrchové vrstvě do 40 cm, kdy za 10 dnů bude špatná situace hlavně v oblasti severních a severozápadních Čech. V hlubších vrstvách 40-100 cm bude stav konstantně špatný pokračovat. To znamená, že na většině území republiky bude výraznější půdní sucho s výjimkou pásu od jižních Čech po Krkonoše. Snížená půdní vlhkost za 10 dnů by měla být na 80 % území republiky, mírné a horší sucho pak na 70 %.

Střednědobý výhled do 24. srpna předpokládá, že teploty vzduchu budou tento týden odpovídat dlouhodobým hodnotám. Od 14 do 18. srpna naopak vystoupají až o 5°C nad dlouhodobý průměr. Poté již roste výrazně nejistota v předpovědi, ale tendence je k návratu k obvyklým teplotám.

Dlouhodobá předpověď do 19. září předpokládá, že v týdenních odchylkách budou teploty vzduchu většinou nadprůměrné s výjimkou tohoto týdne a pak období 12-19. září.

V dalších 10 dnech čekáme málo srážek a postupný růst teplot vzduchu. Díky tomu se bude půdní sucho dále rozšiřovat.

Předpověď maximální denní teploty na následujících děvět dní: predpoved