Předpověď

Teploty budou nadále kolísat kolem průměru, předpověď je velmi nejistá

Předpověď vydána: 20. 3. 2023

Teploty vzduchu byly jako na houpačce. V neděli (12.3.), ve středu a ve čtvrtek bylo chladno s maximem jen okolo 5-8°C. V další dny pak byly denní maxima na 10-14°C. Podobně na tom byly i noční teploty. Ty klesaly pod bod mrazu v neděli (12.3.) a pak od středy do pátku. V porovnání s předchozím týdnem bylo tepleji o 2,1°C a meziročně o 0,4°C.

Pro vývoj rostlin a nástup fenofází je nejdůležitější teplotní suma nad 5°C. Nejvyšší teplotní sumy jsou nyní hlavně na jihu republiky. Naopak na západě a severozápadě republiky jsou relativně nízké. Na jihu jsou teploty v předstihu o 15-25 dnů.

V následujícím období (od 20. 3. 2023) budeme nejdříve pod vlivem tlakové výše, ale od čtvrtka přes nás začnou přecházet jednotlivé frontální systémy. To znamená častější srážky od čtvrtečního dne, a to až do poloviny následujícího týdne. Celkově se očekávají úhrny okolo 5-20 mm za 10 dnů. Až do pátečního dne se budou objevovat maxima i nad 15°C a není vyloučeno, že se objeví teploty i na hranici 20°C. Poté se začne postupně ochlazovat. Noční teploty vzduchu budou nejčastěji mezi 4-8°C. Zhruba do čtvrtka bude převážně v jižní části republiky a ve vrstvě do 40 cm převládat sucho. Nejhorší situace zůstane v oblasti Českých Budějovic. Poté by se díky očekávaným srážkám měla situace zlepšovat.

Střednědobý výhled do 4. dubna předpokládá, že do 24. března budou teploty nadprůměrné, poté ale klesnou a budou kolísat kolem dlouhodobých hodnot. Větší nejistota v předpovědi začíná s 28. březnem. V dalším týdnu budou maxima většinou jen okolo 10-12°Ca noční teploty mohou v polovině příštího týdne spadnout i pod bod mrazu. Modely čekají, že by mělo být i dostatek srážek.

Tento týden bude teplotně nadprůměrný a v druhé polovině se budou objevovat častější srážky. Poté čekáme chladnější a deštivější počasí.

Předpověď maximální denní teploty na následujících děvět dní: predpoved