Podzim 2023

Lesní rostliny

Ovocné plodiny

Polní plodiny

Profesionální monitoring

Pozorujeme na49lokalitách, z toho 6 dřevin a 14 plodin
Sledujeme84Fenologických fází
Je nás36Pozorovatelů
Máme4.547Dokončených projektů pozorování
Křišťálová lupa 2023 Pozorujte s námi fenofáze různých druhů a budujte tento web. Chci se stát pozorovatelem >

Novinky

21.9.2023

Vzcházení ozimých plodin začalo

 Z prvních lokalit máme hlášenou první fenofázi "vzcházení" pro ozimou řepku. Jedná se o lokality na jižní Moravě a ve středních Čechách. Teplé podmínky a srážky podpořily růst a právě vzcházení řepky letos monitorujeme již v druhém zářijovém týdnu.

11.9.2023

Teplotní sumy se dostávají k rekordním hodnotám

 Pro růst rostlin je podstatná suma teplot nad 5°C, kterou nasčítáváme od počátku roku. V letošním roce jsou teplotní sumy v předstihu vůči dlouhodobému průměru v období 1961-2019. Díky teplému počasí v posledních týdnech jsou nyní sumy uspíšeny o 16-28 dnů. Výraznější předstih (tedy vyšší hodnoty teplotních sum) jsou patrné v Čechách.   

28.8.2023

Monitoring fenofází pro vyučující

 V průběhu srpna a začátkem září byly prezentovány možnosti spolupráce na sledování fenologických fází dalším pedagogům základních a středních škol. Fenologické výsledky byly představeny také vyučujícícm ekologických výchov a další možnosti zaznamenávání fenofází se tak mohou směle rozběhnout i mezi žáky a studenty nižšího či středního vzdělávání. 

21.7.2023

O monitorování fenofází s učiteli ZŠ a SŠ

 V druhé polovině července byly dopady klimatické změny a fenologické projevy rostlin prezentovány například také pedagogům základních a středních škol, kterým byla také nabídnuta možnost spolupracovat a monitorovat fenologických fáze v rámci přírodovědných kroužků se studenty a žáky.