V Událostech na ČT24 byla prezentována mapa Intersucha (relativní nasycení půdy) a také další informace z webu fenofaze.cz. O kolik je letošní příroda zpomalena?
Reportáž ke zhlédnutí ZDE (stopáž od 33:13 a 35:42)
I omezení pohybu kvůli koronavirové pandemii může mít svou světlou stránku. Tím, že se při procházkách do přírody vydáváme víceméně na stále stejná místa, můžeme dobře pozorovat, jak se příroda probouzí k životu. A díky tomu pomáhat se sledováním fenologických, tedy vývojových fází rostlin, které jsou důležité pro zemědělce, ale třeba i pro alergiky.
Celý rozhovor s Ing. Lenkou Bartošovou, Ph. D. k přečtení a poslechu ZDE
Právě vydaný vědecký článek pojednávající o dřívějším opadu listnatých lesů v Evropě čerpal pozorovaná data od dobrovolných nebo profesionálních pozorovatelů, kteří jsou zapojeni do tzv. Pan European Phenology Project. Do této fenologické sítě přispívá svými daty i monitoring provozovaný Českým hydrometeorologickým ústavem (ČHMÚ) již od roku 1991, jehož koordinátorka, Lenka Hájková, hovořila o problematice pozorování podzimních fenologických fází pro Český rozhlas Plus. V rozhovoru zazněla zmínka i o monitoringu v rámci webu fenofaze.cz.
„Zbarvování i opad listů patří podobně jako třeba rašení nebo kvetení mezi tzv. fenofáze, tedy zevně dobře rozpoznatelné, každoročně se opakující projevy vývinu nadzemních orgánů rostlin, závislé na vnějších podmínkách,“ říká fenoložka Lenka Bartošová z CzechGlobe. Proč se na podzim z korun stromů vytrácí letní sytě zelená? Co způsobuje barevnou proměnu? A jak to, že se listy před zimou postupně odporoučí k zemi?
Celý článek k přečtení na avcr.cz ZDE.