Jaro 2024

Lesní rostliny

Ovocné plodiny

Polní plodiny

Profesionální monitoring

Pozorujeme na130lokalitách, z toho 7 dřevin a 94 plodin
Sledujeme185Fenologických fází
Je nás48Pozorovatelů
Máme5.174Dokončených projektů pozorování
Pozorujte s námi fenofáze různých druhů a budujte tento web. Chci se stát pozorovatelem >

Novinky

8.5.2024

O časném jaru a dopadech fenologických proměn pro Seznam Zprávy

 O průběhu časného jara a nástupech fenologických fázích a o možných dopadech posunů fenologických termínů na rostliny a krajinu hovořila Lenka Bartošová pro Seznam Zprávy. Jak moc rekordní byly nástupy fenologických fázích v roce 2024 a jaké možné negativní dopady uspíšené nástupy fenofází mohou mít, je v článku detailně rozebráno.  

24.4.2024

Ochlazení přineslo zpomalení růstu vegetace

 Ochlazení v druhé polovině dubna přineslo zpomalení nebo pozastavení růstu vegetace, nicméně už před tímto snížením teplot byla vegetace ve svém vývoji výrazně vepředu (tedy dřeviny vykazovaly plné olistění, keře kvetly nebo byly již po odkvětu, ptačí populace již zahájily hnízdění, kvetení bylin již proběhlo). Většina námi sledovaných fenofází tak proto byla již monitorována. Ochlazení bylo a je kritické zejména pro ovocné dřeviny, révu vinnou nebo jahodníky, jak o tom informuje portál Agrorisk

8.4.2024

Počátek dubna je letos charakteristický rychlým rozvojem listů dřevin

 Po teplém březnu pokračuje teplotně nadprůměrný duben a v současné době monitorujeme olisťování většiny dřevin lužních lesů. Neobvykle brzy začaly rašit duby, jilmy i lípy. Velmi brzy se k životu probouzí také jasany, u kterých bysme nástup rašení očekávali, až během konce dubna. 

11.3.2024

Meruňky vyrašily v nejdřívějším termínu od roku 1961

 První květy meruněk (odrůda Velkopavlovická) byly na jižní Moravě zaznamenány k datu 11. 3. Jedná se tak o rekordní nástup této fenofáze. Rané odrůdy kvetou již od počátku března.