Podzim 2020

Lesní rostliny

Ovocné plodiny

Polní plodiny

Páteřní fenologická síť ČHMÚ

Pozorujeme533Druhů, z toho 414 dřevin a 110 plodin
Sledujeme2,760Fenologických fází
Je nás153Pozorovatelů
Máme3.425Dokončených projektů pozorování
Pozorujte s námi fenofáze různých druhů a budujte tento web. Chci se stát pozorovatelem >

Novinky

10.11.2020

Co může za barevnou krásu podzimního listí

„Zbarvování i opad listů patří podobně jako třeba rašení nebo kvetení mezi tzv. fenofáze, tedy zevně dobře rozpoznatelné, každoročně se opakující projevy vývinu nadzemních orgánů rostlin, závislé na vnějších podmínkách,“ říká fenoložka Lenka Bartošová z CzechGlobe. Proč se na podzim z korun stromů vytrácí letní sytě zelená? Co způsobuje barevnou proměnu? A jak to, že se listy před zimou postupně odporoučí k zemi?

Celý článek k přečtení na avcr.cz ZDE.

3.8.2020

Po krátkém ochlazení se opět teploty budou dostávat k tropickým hodnotám

 V následujícím období (od 3.8.2020) nás ovlivní nejvíce studená fronta z počátku týdne. Ta by měla mít od středy už menší vliv a naopak se začne prosazovat tlaková výše, která k nám opět vrátí letní počasí. Drtivá většina srážek tedy spadne v pondělí a úterý

27.7.2020

Tento týden nás budou doprovázet i tropické teploty vzduchu

Pro vývoj rostlin a nástup fenofází je nejdůležitější teplotní suma nad 5 °C. Ta je momentálně na mnoha stanicích vyšší, než je dlouhodobý normál o 4-5 %. To znamená, že současné sumy by bylo normálně dosaženo až za 4–5 dnů. Stav je tedy podobný jako v minulém týdnu.

20.7.2020

Stále pokračuje „průměrné“ léto bez teplotních extrémů

Pro vývoj rostlin a nástup fenofází je nejdůležitější teplotní suma nad 5 °C. Ta je momentálně na mnoha stanicích o 4-5 % vyšší, než je dlouhodobý normál. To znamená, že současné sumy by bylo normálně dosaženo až za 4-5 dnů. Stav je tedy podobný jako v minulém týdnu, vývoj teplotních sum se nicméně opět mírně zpomalil.