Jaro 2024

Lesní rostliny

Ovocné plodiny

Polní plodiny

Profesionální monitoring

Pozorujeme na33lokalitách, z toho 0 dřevin a 4 plodin
Sledujeme4Fenologických fází
Je nás30Pozorovatelů
Máme5.174Dokončených projektů pozorování
Pozorujte s námi fenofáze různých druhů a budujte tento web. Chci se stát pozorovatelem >

Novinky

28.2.2024

Teplotní sumy jsou v předstihu o 40 dní a probouzí přírodu ve velkém předstihu

  V současné době sledujeme první květy časných bylin (plicníky lékařské), dále sledujeme postupný růst květních poupat u meruněk a listových pupenů u habrů.  Začínají kvést zlatice nebo raší hlohy. 

12.2.2024

Teplotní sumy výrazně převyšují obvyklé hodnoty

Pro vývoj rostlin a nástup fenofází je nejdůležitější teplotní suma nad 5°C. Díky velmi teplému únoru se už objevují dny, které překračují tyto hodnoty. Momentálně je tato suma 4-5krát vyšší než je obvyklé a takovéto hodnoty sum se čekají zhruba o 40 dnů později. 

10.2.2024

Sněženky začaly kvést

 Díky teplotně nadprůměrnému konci ledna a počátku února začaly kvést sněženky v lesích jižní Moravy. Z pozorované populace je kvetoucích jedinců cca 10-15% a očekávané nadprůměrně teplé počasí podpoří kvetení dalších rostlinek. Dalším časným druhem je líska obecná, která aktuálně hojně kvete. 

6.2.2024

První únorový týden začínají růst sněženky

 Na lokalitách jižní Moravy se pomalu objevují první rostlinky sněženek. Tento posel jara přichází opět brzy díky nadprůměrně teplým dnům na konci ledna a počátku února. Předpověď slibuje dalších několik teplotně nadpůrměrných dní a tak očekáváme počátek kvetení této časné byliny v následujících dnech.