Jaro 2023

Lesní rostliny

Ovocné plodiny

Polní plodiny

Páteřní fenologická síť ČHMÚ

Pozorujeme na31lokalitách, z toho 0 dřevin a 2 plodin
Sledujeme2Fenologických fází
Je nás31Pozorovatelů
Máme4.547Dokončených projektů pozorování
Pozorujte s námi fenofáze různých druhů a budujte tento web. Chci se stát pozorovatelem >

Novinky

26.4.2021

Výrazně chladný duben, Intersucho a Fenofáze na ČT24

V Událostech na ČT24 byla prezentována mapa Intersucha (relativní nasycení půdy) a také další informace z webu fenofaze.cz. O kolik je letošní příroda zpomalena?
Reportáž ke zhlédnutí ZDE (stopáž od 33:13 a 35:42)

6.4.2021

Chodíte kvůli omezením stále na stejná místa? Svými postřehy můžete pomoci alergikům i zemědělcům

I omezení pohybu kvůli koronavirové pandemii může mít svou světlou stránku. Tím, že se při procházkách do přírody vydáváme víceméně na stále stejná místa, můžeme dobře pozorovat, jak se příroda probouzí k životu. A díky tomu pomáhat se sledováním fenologických, tedy vývojových fází rostlin, které jsou důležité pro zemědělce, ale třeba i pro alergiky.

Celý rozhovor s Ing. Lenkou Bartošovou, Ph. D. k přečtení a poslechu ZDE

2.12.2020

Listnaté stromy v Evropě opadávají dřív

Právě vydaný vědecký článek  pojednávající o dřívějším opadu listnatých lesů v Evropě čerpal  pozorovaná data od dobrovolných nebo profesionálních pozorovatelů, kteří jsou zapojeni do tzv. Pan European Phenology Project. Do této fenologické sítě přispívá svými daty i monitoring provozovaný Českým hydrometeorologickým ústavem (ČHMÚ) již od roku 1991, jehož koordinátorka, Lenka Hájková, hovořila o problematice pozorování podzimních fenologických fází pro Český rozhlas Plus. V rozhovoru zazněla zmínka i o monitoringu v rámci webu fenofaze.cz.

10.11.2020

Co může za barevnou krásu podzimního listí

„Zbarvování i opad listů patří podobně jako třeba rašení nebo kvetení mezi tzv. fenofáze, tedy zevně dobře rozpoznatelné, každoročně se opakující projevy vývinu nadzemních orgánů rostlin, závislé na vnějších podmínkách,“ říká fenoložka Lenka Bartošová z CzechGlobe. Proč se na podzim z korun stromů vytrácí letní sytě zelená? Co způsobuje barevnou proměnu? A jak to, že se listy před zimou postupně odporoučí k zemi?

Celý článek k přečtení na avcr.cz ZDE.