Jaro 2021

Lesní rostliny

Ovocné plodiny

Polní plodiny

Páteřní fenologická síť ČHMÚ

Pozorujeme na39lokalitách, z toho 1 dřevin a 9 plodin
Sledujeme18Fenologických fází
Je nás33Pozorovatelů
Máme3.440Dokončených projektů pozorování
Pozorujte s námi fenofáze různých druhů a budujte tento web. Chci se stát pozorovatelem >

Novinky

2.12.2020

Listnaté stromy v Evropě opadávají dřív

Právě vydaný vědecký článek  pojednávající o dřívějším opadu listnatých lesů v Evropě čerpal  pozorovaná data od dobrovolných nebo profesionálních pozorovatelů, kteří jsou zapojeni do tzv. Pan European Phenology Project. Do této fenologické sítě přispívá svými daty i monitoring provozovaný Českým hydrometeorologickým ústavem (ČHMÚ) již od roku 1991, jehož koordinátorka, Lenka Hájková, hovořila o problematice pozorování podzimních fenologických fází pro Český rozhlas Plus. V rozhovoru zazněla zmínka i o monitoringu v rámci webu fenofaze.cz.

10.11.2020

Co může za barevnou krásu podzimního listí

„Zbarvování i opad listů patří podobně jako třeba rašení nebo kvetení mezi tzv. fenofáze, tedy zevně dobře rozpoznatelné, každoročně se opakující projevy vývinu nadzemních orgánů rostlin, závislé na vnějších podmínkách,“ říká fenoložka Lenka Bartošová z CzechGlobe. Proč se na podzim z korun stromů vytrácí letní sytě zelená? Co způsobuje barevnou proměnu? A jak to, že se listy před zimou postupně odporoučí k zemi?

Celý článek k přečtení na avcr.cz ZDE.

3.8.2020

Po krátkém ochlazení se opět teploty budou dostávat k tropickým hodnotám

 V následujícím období (od 3.8.2020) nás ovlivní nejvíce studená fronta z počátku týdne. Ta by měla mít od středy už menší vliv a naopak se začne prosazovat tlaková výše, která k nám opět vrátí letní počasí. Drtivá většina srážek tedy spadne v pondělí a úterý

27.7.2020

Tento týden nás budou doprovázet i tropické teploty vzduchu

Pro vývoj rostlin a nástup fenofází je nejdůležitější teplotní suma nad 5 °C. Ta je momentálně na mnoha stanicích vyšší, než je dlouhodobý normál o 4-5 %. To znamená, že současné sumy by bylo normálně dosaženo až za 4–5 dnů. Stav je tedy podobný jako v minulém týdnu.