4.5.2020

Na přelomu příštího týdne může dojít k výraznému ochlazení

 V uplynulém týdnu jsme se dočkaly o něco více deštivějšího počasí, než je obvyklé a místy spadlo i více než 20 mm/týden. Teploty byly jak na houpačce, ale v úterý lokálně vystoupaly i nad 25°C. Pro vývoj rostlin a nástup fenofází je nejdůležitější teplotní suma nad 5°C. Ta je momentálně na mnoha stanicích vyšší, než je dlouhodobý normál o 30-40%. To znamená, že současné sumy by bylo normálně dosaženo až za 10-11 dnů. Více informací

 V následujícím období (od 4. 5. 2020) bude sice nejdříve chladnější a i místy deštivější počasí, ale v průběhu týdne se začne oteplovat a i srážky se nebudou prakticky vyskytovat. To se změní na přelomu týdne, kdy modely předpokládají přechod fronty s vyššími úhrny. Momentálně se předpokládá, že ve východní polovině republiky mohou být úhrny i nad 40 mm/10 dnů, naopak v západní polovině Čech okolo 15 mm/10 dnů. Toto se ještě může výrazně změnit, a proto doporučujeme sledovat aktualizovanou předpověď. V první polovině týdne k nám bude proudit spíš chladnější vzduch a ve středu ráno hrozí dokonce mrazíky. Během dne pak čekáme maxima do 15°C. Situace se změní o víkendu, kdy maxima se mohou dostat až nad hranici 20°C, místy i nad 25°C.

Poté dojde k prudšímu ochlazení a počátek příštího týdne bude velice chladný. Podle některých scénářů mohou být denní maxima i pod 10°C a noční se dostat na 0°C.

Do konce týdne čekáme, že se sucho na území republiky bude opět prohlubovat. Snížená dostupnost půdní vláhy bude prakticky na celém území republiky (nad 95%) a opět se zvýší plocha s výrazným až extrémním suchem. To by mělo být do konce týdne na 80 % republiky. S přelomem týdne by pak mělo podle aktuální předpovědi nastat změna a díky vydatným srážkám dojít k většímu doplnění půdní vláhy, ale to je nyní zatím nejisté. Ke konci týdne čekáme nejhorší situaci stále na severovýchodě republiky, kde bude nejvyšší odchylka od obvyklých hodnot, ale absolutně nejnižší vlhkost půdy se bude nacházet na jižní a střední Moravě a také severozápadě Čech v Podkrušnohoří.

Podle střednědobého modelu GFS ensemble, který predikuje vývoj počasí až do 20. května předpokládá, že teploty vzduchu od počátku příštího týdne spadnou pod dlouhodobý průměr a po celou dobu a to vydrží až do druhé poloviny května. Nejvíce srážek za celé období předpokládá právě na přelomu tohoto a příštího týdne.

Výrazně pomoci v boji se suchem může přelom tohoto a příštího týdne, kdy modely zatím předpokládají větší množství srážek a také výrazné ochlazení. To by pomohlo udržet vláhu v půdě i po delší dobu a tím se i vsakovat do hlubších vrstev. Naopak negativním efektem můžou být ranní mrazíky, které by poškodily plodiny. Předpověď je teď hodně dynamická, tak doporučujeme sledovat aktualizace.