27.4.2020

Teplota vzduchu je zhruba 10 dnů v předstihu

 Pro vývoj rostlin a nástup fenofází je nejdůležitější teplotní suma nad 5°C. Ta je momentálně na mnoha stanicích vyšší, než je dlouhodobý normál o 30-40%. To znamená, že současné sumy by bylo normálně dosaženo až za 10-12 dnů. Více informací.

V následujícím období (od 27.4.2020) dojde ke změně charakteru počasí. Z úterý na středu přejde přes naše území studená fronta a za ní by měl začít proudit vlhčí a chladnější vzduch od západu. To se pak změní koncem týdne, kdy se k nám bude dostávat spíše teplejší vzduch od jihozápadu. Více srážek čekáme hlavně ve středu a v pátek. V následujících 10 dnech tedy čekáme úhrny většinou v rozpětí 10-25 mm a většina z toho by měla spadnout v druhé polovině tohoto týdne. Maximální teploty se ještě v první polovině týdne mohou dostat nad hranici 20°C. Poté dojde k ochlazení zhruba na 15°C. Růst teplot se pak počítá počátkem příštího týdne. Noční teploty budou padat nejčastěji na 6-10°C a mrazy se již neočekávají. Díky očekávanému počasí bude půdní vlhkost stále dosti nízká do poloviny týdne. Poté dojde díky srážkám k postupnému dosycování a to hlavně v povrchové vrstvě do 40 cm. I přesto bude na 90% území republiky snížená dostupnost půdní vláhy, ale výrazně klesne procento území zasažení výrazným až extrémním suchem. To znamená, že na většině území republiky se půdní sucho zmírní, ale nadále bude přetrvávat.

Podle střednědobého modelu GFS ensemble, který predikuje vývoj počasí až do 13. května předpokládá, že teploty vzduchu budou spíše kolísat kolem dlouhodobého průměru. Pouze v období 4-7. května vystoupají výrazněji nad obvyklé hodnoty.

V minulém týdnu opět prakticky nepršelo a pokračovalo slunečné a teplé počasí. V tomto týdnu se situace zlepší a v druhé polovině týdne spadne okolo 10-25 mm. To sice zmírní půdní sucho, ale i přesto v mírnější formě bude na 90-95 % území republiky.