20.4.2020

Pokračuje suché a relativně teplé počasí

V následujícím období (od 20.4.2020) budeme zpočátku pod vlivem tlakové výše. O víkendu se k nám dostane frontální rozhraní. To by mělo přinést častější srážkové úhrny od neděle do středy, ale celkově o velké úhrny by se nemělo jednat. Více informací...

Model ECMWF IFS je pesimističtější a čeká úhrny jen okolo 5-10 mm v dalších 10 dnech, naopak GFS predikuje úhrny v rozmezí 10-20 mm/10 dnů. Teploty vzduchu budou postupně růst a o víkendu se dostaneme na hranici 20°C. Poté by se mělo mírně ochlazovat k 15°C. Zpočátku tohoto týdne budou ještě nízké minima a to okolo 3-5°C, v průběhu týdne budou stoupat i noční a ranní teploty vzduchu. Stav půdní vlhkosti se bude tento týden zhoršovat a to jak ve vrstvě 0-40 cm, tak i v hlubších. Snížená dostupnost vody bude prakticky na celém území republiky a ke konci týdne bude na 80 % území dokonce výrazné až extrémní sucho. V povrchové vrstvě bude dokonce relativní nasycení v nížinách i pod 30 %, na zbytku území pod 40 % a jen místy pod 60 %. Situace se může zlepšit tedy počátkem příštího týdne, ale bude záležet na skutečném množství srážek. Podle modelu ECMWF IFS dojde jen k přechodnému menšímu zmírnění.

Podle střednědobého modelu GFS ensemble, který predikuje vývoj počasí až do 6. května předpokládá, že teploty vzduchu budou spíše kolísat kolem dlouhodobého průměru. U srážek je tento model optimističtější a čeká srážkově bohatší období od 26. dubna do 6. května.

V minulém týdnu přišly dvě vlny srážek, které zasáhly prakticky totožné území. Lépe na tom tedy byl jih republiky, naopak na severu opět prakticky nepršelo. Tento týden bude opět suchý a teplý. Srážky by se mohly objevit počátkem příštího týdne, ale modely se zatím liší v jejím množství.