18.5.2020

Ledoví muži dostáli svému jménu

 V uplynulém týdnu (10.5. – 16.5.2020) nás ovlivnila silná studená fronta, která přinesla výrazné srážky a citelné ochlazení. Navíc se frontální rozhraní několikrát vrátilo během týdne nad naše území a to převážně do jižní poloviny republiky. Nejvíce pršelo v pondělí, středu a pátek. Úhrny srážek byly prostorově rozdílné. Nejvíce jich spadlo v jižních Čechách, severně od Prahy a v Beskydech. Zde byly naměřeny úhrny mezi 30-60 mm za týden. Více informací

Naopak nejméně srážek bylo v závětrné straně Krušných hor, na východě a severovýchodě Čech a to nejčastěji do 15 mm za týden. V pondělí se začalo od západu ochlazovat a teploty spadly o 10°C, což se projevilo hlavně v úterý až pátek, kdy maxima byla jen mezi 10-15°C. O víkendu se pak opět mírně oteplilo. Propad teplot se projevil i v nočních a ranních minimech, kdy v úterý a středu jsme se dostaly i pod bod mrazu.

Pro vývoj rostlin a nástup fenofází je nejdůležitější teplotní suma nad 5°C. Ta je momentálně na mnoha stanicích vyšší, než je dlouhodobý normál o 10-20 %. To znamená, že současné sumy by bylo normálně dosaženo až za 7-9 dnů. Oproti předešlému vyhodnocení jsou tyto hodnoty menší, což znamená, že se růst teploty vzduchu v minulém týdnu zpomalil.

V následujícím období (od 18. 5. 2020) budeme nejdříve pod vlivem tlakové výše, ale ke konci týdne přes Českou republiku začnou přecházet frontální systémy, které by mohly přinést více srážek. V tom se zatím modely liší a v průběhu týdne se bude určitě situace ještě měnit a upřesňovat. Nejvíce srážek by mělo zatím přijít ze soboty na neděli a pak během dalšího pondělí. V následujících 10 dnech momentálně čekáme většinou 15 mm, ale určitě na části republiky to mohou být úhrny jen okolo 5-10 mm. Maxima by měla být nejvyšší v první polovině týdne, kdy se dostaneme nad 20°C. Poté se mírně ochladí na teploty mezi 15-20°C.

Nejchladněji by mělo být počátkem příštího týdne, ale zde je stále větší nejistota mezi modely. Noční teploty by už neměly příliš klesat pod 5°C. V svrchní vrstvě půdy do 40 cm se bude situace mírně zhoršovat a to hlavně na závětrné straně Krušných hor a na Moravě. V hlubších vrstvách bude pokračovat setrvalý stav, který není příliš příznivý. Do konce týdne se bude tedy situace zhoršovat a sníženou půdní vláhu bude mít 80 % území republiky a z toho 40 % výrazné až extrémní. Pak se může situace zlepšit, ale to bude záležet na množství srážek z fronty, které jsou momentálně značně nejisté.

Podle střednědobého modelu GFS ensemble, který predikuje vývoj počasí až do 3. června předpokládá, že teploty se budou většinou pohybovat kolem průměru, poté postupně od 28. května by měla být tendence spíše k nadprůměrným teplotám.

V minulém týdnu jsme se konečně dočkali většího úhrnu srážek, které byly i časově delšího rázu. V dalších 10 dnech čekáme srážky hlavně ke konci týdne, ale celkové úhrny budou většinou jen do 15 mm. Sucho se tedy bude pomalu opět rozšiřovat a zhoršovat se bude i stav ve svrchní vrstvě. Horší situace zůstane hlavně v hloubkách 40-100 cm.