2.6.2020

Květen smazává teplotní náskok ze zimy a počátku jara

 V uplynulém týdnu (24. 5. – 1. 6. 2020) jsme byli pod vlivem vlhčího vzduchu a také rozsáhlé tlakové níže, která nás zasáhla v neděli, ale svým vyhodnocením spadne hlavně do příštího týdne. Vzhledem k častým přeháňkám, tak byl déšť zaznamenán na našem území každý den, ale samozřejmě šlo většinou o menší oblasti. Jednoznačně nejvíce srážek spadlo na severovýchodě republiky a to i přes 100 mm. Více informací

Na zbytku republiky to bylo nejčastěji mezi 10-25 mm za týden. Nejméně napršelo obecně v nižších polohách České republiky. Teploty vzduchu byly dosti proměnlivé a záleželo hlavně na množství oblačnosti. Nejčastěji se pohybovaly denní maxima mezi 15-20°C. Noční a ranní teploty klesaly k 6-8°C.

Pro vývoj rostlin a nástup fenofází je nejdůležitější teplotní suma nad 5°C. Ta je momentálně na mnoha stanicích vyšší, než je dlouhodobý normál o 8-12 %. To znamená, že současné sumy by bylo normálně dosaženo až za 5-7 dnů. Oproti minulým vyhodnocením se toto číslo stále zmenšuje, což znamená, že procházíme spíše chladnější fází než je obvyklé, což se může projevit na vývoji rostlin.

V následujícím období (od 1. 6. 2020) nás začnou ovlivňovat okludující fronty putující přes naše území a na přelomu týdne by nás mohla zasáhnout zvlněná studená fronta, na které by mohly padat i vydatnější srážky. V následujících 10 dnech by tak mohlo napadnout nejčastěji mezi 25-40 mm. Nejméně srážek zatím naznačují modely na závětrnou stranu Krušných hor, kde je momentálně i nejméně půdní vláhy ve srovnání s obvyklým stavem. Teploty vzduchu budou celkem vyrovnané a to nejčastěji mezi 18-21°C. V noci se budou pohybovat na 8-11°C. I v následujících dnech bude pokračovat podobná situace jako nyní, kdy v povrchové vrstvě bude půdní vláha na obvyklých hodnotách, ale dlouhodobé sucho bude přetrvávat v hlubších vrstvách půdy (v hloubce 40-100 cm). Díky tomu se bude snížená půdní vláha v celém profilu pohybovat mezi 30-55 % území republiky. Výrazné až extrémní sucho tak bude na zhruba 10 %.

Podle střednědobého modelu GFS ensemble, který predikuje vývoj počasí až do 17. června předpokládá, že teploty budou většinou okolo obvyklých hodnot. Po 11. červnu by pak měly být teploty vzduchu nadprůměrné.

V minulém týdnu pokračovalo srážkově bohatší období. To bude pokračovat i v dalších 10 dnech, kdy čekáme prostorově proměnlivé přeháňky, a na konci týdne by mohla přijít zvlněná studená fronta s vyššími úhrny.