13.4.2020

Další chladné noci v tomto týdnu

V noci na úterý a středu čekáme opět teploty padající pod bod mrazu, což může poškodit zemědělské plodiny. Dále také pokračuje suché období. V minulém týdnu opět nepršelo a v dalších 10 dnech se bude sucho dále rozšiřovat. Dokonce na 80 % území může být výjimečné až extrémní sucho. Slabší naděje na zlepšení stavu dává model IFS na příští pondělí, ale zatím je tato předpověď méně jistá. Více informací...

 

 V následujícím období (od 13.4.2020) jsou srážky hlavně během dnešního dne (pondělí), které jsou vázány na bouřky ve studené frontě. Další srážky se mohou objevit v pátek a poté z neděle na pondělí. Srážky budou prostorově rozdílné a predikce není příliš stabilní. Části území se srážky více vyhnou a budou jen do 5 mm za týden. V místech s bouřkou a nebo srážky počátkem příštího týdne mohou být úhrny až přes 20 mm. Celkově můžeme hodnotit, že příliš deště nebude. Za frontou se výrazně ochladí a v úterý klesnou maxima pod 10°C. Poté se začne postupně oteplovat a už ve čtvrtek mohou být denní teploty i nad hranicí 20°C. Po víkendu se modely zatím rozcházejí, ale v průměru čekáme maxima na 13-16°C. Noční a ranní minima budou nebezpečné hlavně v úterý a ve středu, kdy se dostanou opět pod bod mrazu a mohou způsobit další škody na zemědělských plodinách. Sucho bude nadále se rozvíjet a zhoršovat. Špatná situace bude převážně v povrchové vrstvě do 40 cm. Relativní vlhkost půdy bude na většině území pod 50 % a na jižní Moravě i pod 30 %. O něco lepší stav bude v hlubších vrstvách, ale i zde na řadě míst už vyskytuje výjimečné sucho. Celkově by měla být minimálně snížená dostupnost vody v půdě prakticky na celém území republiky. Do konce týdne čekáme na 80 % území výjimečné až extrémní sucho. Situace se zatím podle výhledu může zlepšit příští pondělí, ale to závisí, kolik srážek bude spjato s další frontou.

Podle střednědobého modelu GFS ensemble, který predikuje vývoj počasí až do 29. dubna předpokládá, že teploty vzduchu budou od příštího týdne většinou kolem normálu a nebo lehce níže. Srážek se příliš do konce dubna nečeká.