27.7.2020

Tento týden nás budou doprovázet i tropické teploty vzduchu

Pro vývoj rostlin a nástup fenofází je nejdůležitější teplotní suma nad 5 °C. Ta je momentálně na mnoha stanicích vyšší, než je dlouhodobý normál o 4-5 %. To znamená, že současné sumy by bylo normálně dosaženo až za 4–5 dnů. Stav je tedy podobný jako v minulém týdnu.

Předpověď

V následujícím období (od 27. 7. 2020) nás ovlivní nedříve přechod studené fronty z úterý na středu. Další zvlněná studená fronta se očekává během počátku příštího týdne. Modely se zatím shodují, že významně více srážek spadne v příštích 10 dnech na Moravě, a to až okolo 50 mm. Naopak v Čechách a hlavně na západě jen do 10 mm. V úterý a pak o víkendu bude vrcholit příliv teplého vzduchu, kdy se maxima budou dostávat i přes 30 °C. Po zbytek dnů čekáme většinou okolo 25–27 °C. Díky dlouhodobému nerovnoměrnému rozložení srážek se očekává, že v dalších 10 dnech se bude půdní sucho rozšiřovat hlavně na západě a severozápadě republiky. Na mnoha místech v těchto oblastech klesne relativní nasycení půdy ve svrchní vrstvě pod 30 % a to bude znamenat mírné až výrazné sucho. Naopak ve východní polovině republiky bude nadále relativní nasycení půdy i nad 70 % v celém profilu. Rozsah snížené půdní vlhkosti dosáhne svého vrcholu na přelomu týdne, kdy tím bude trpět až 40 % republiky, s příchodem další fronty se situace opět zlepší.

Podle střednědobého modelu GFS ensemble, který predikuje vývoj počasí až do 12. srpna se předpokládá, že teploty vzduchu budou s krátkodobými výkyvy oscilovat kolem dlouhodobých hodnot.

Předpověď maximální denní teploty vzduchu na následujících 9 dní: