3.8.2020

Po krátkém ochlazení se opět teploty budou dostávat k tropickým hodnotám

 V následujícím období (od 3.8.2020) nás ovlivní nejvíce studená fronta z počátku týdne. Ta by měla mít od středy už menší vliv a naopak se začne prosazovat tlaková výše, která k nám opět vrátí letní počasí. Drtivá většina srážek tedy spadne v pondělí a úterý

Pro vývoj rostlin a nástup fenofází je nejdůležitější teplotní suma nad 5°C. Ta je momentálně na mnoha stanicích vyšší, než je dlouhodobý normál o 4-5 %. To znamená, že současné sumy by bylo normálně dosaženo až za 4-6 dnů. Stav je tedy podobný jako v minulém týdnu.

V následujícím období (od 3.8.2020) nás ovlivní nejvíce studená fronta z počátku týdne. Ta by měla mít od středy už menší vliv a naopak se začne prosazovat tlaková výše, která k nám opět vrátí letní počasí. Drtivá většina srážek tedy spadne v pondělí a úterý. Další déšť by se mohl dostavit počátkem následujícího týdne, ale v menším množství. V následujících 10 dnech čekáme tedy úhrny mezi 30-60 mm. Méně pršet by mělo opět na severozápadě republiky, kde čekáme jen do 20 mm za 10 dnů. V první polovině týdne bude díky studené frontě celkem chladno a maxima se budou pohybovat mezi 15-20°C. Poté se začne oteplovat a od pátku by měly šplhat teploty opět k hranici 30°C. Republika bude stále zůstávat rozdělena s ohledem na půdní vlhkost. V celém profilu 0-100 cm bude relativní půdní vlhkost nejnižší na západě a severozápadě republiky, kde spadne pod 40 %. Ve svrchní vrstvě se díky srážkám sice přechodně zlepší stav i na severozápadě republiky, ale s návratem vysokých teplot se opět tato vrstva rychle v této oblasti vysuší. Celkově v republice se nebude v dalších 10 dnech situace dramaticky zhoršovat a sníženou půdní vlhkost budeme pozorovat jen do 10 % území republiky.

Podle střednědobého modelu GFS ensemble, který predikuje vývoj počasí až do 19. srpna se předpokládá, že teploty vzduchu budou od čtvrtka se dostávat nad dlouhodobý průměr a to zhruba o 2°C. Ke konci období se ochladí na dlouhodobé hodnoty. Po celou dobu by mělo spadnout nejvíce srážek toto pondělí a úterý, po zbytek by mělo převládat sušší počasí.

Nejvíce srážek spadne v pondělí a úterý, poté se vrátí letní horké a suché počasí. Současné srážky a aktuální zásoba vody v půdě by nám měli toto období pomoci přečkat bez dramatické změny.