6.7.2020

Následující období nebude příliš teplé

 Pro vývoj rostlin a nástup fenofází je nejdůležitější teplotní suma nad 5°C. Ta je momentálně na mnoha stanicích vyšší, než je dlouhodobý normál o 5-8%. To znamená, že současné sumy by bylo normálně dosaženo až za 5-6 dnů. Stav je tedy podobný jako v minulém týdnu.

 Předpověď
V následujícím období (od 6. 7. 2020) se budou vyskytovat spíše slabší přechody frontálních srážek. Modely většinou předpokládají úhrny v následujících deseti dnech do 15 mm. Teploty vzduchu nebudou výrazně vysoké a většinou jen mezi 20-25°C. Díky těmto podmínkám se nebude situace s půdním suchem významně zhoršovat. V povrchové vrstvě do 40 cm bude sice půdní vlhkosti ubývat, ale ke snížení hodnot může dojít jen na západě republiky, kde budeme pozorovat stupeň intenzity sucha S0-S1. V hlubších vrstvách budeme sucho pozorovat stále jen na Litoměřicku.

Podle střednědobého modelu GFS ensemble, který predikuje vývoj počasí až do 22. července se předpokládá, že teploty budou celkově spíše průměrné. V porovnání s dlouhodobým průměrem budou nižší od 11-15. července. Následně poté budou slabě nadprůměrné.

V uplynulém týdnu ještě doznívalo srážkově bohatší období. V dalších 10 dnech neočekáváme vysoké úhrny a teploty vzduchu budou oscilovat kolem průměru.

 Předpověď maximální denní teploty vzduchu na následujících 9 dní: