22.6.2020

Do konce června čekáme tendenci k nadprůměrným teplotám vzduchu

 Pro vývoj rostlin a nástup fenofází je nejdůležitější teplotní suma nad 5°C. Ta je momentálně na mnoha stanicích vyšší, než je dlouhodobý normál o 6-8%. To znamená, že současné sumy by bylo normálně dosaženo až za 5-6 dnů. Stav je tedy podobný jako v minulém týdnu.

Předpověď

V následujícím období (od 22. 6. 2020) čekáme sice teplé počasí, ale s častějšími přeháňkami. Ve středu se zatím očekávají vyšší úhrny nad Moravou, v další dny prostorově hůře předpověditelné krátkodobé deště. V následujících 10 dnech budou úhrny na Moravě většinou mezi 25-40 mm a v Čechách do 25 mm. Teploty vzduchu budou během týdne postupně růst. Po většinu týdne budou maxima do 25°C, o víkendu by se měly dostat i nad tuto hranici. V noci naopak budou klesat k 15°C. Svrchní vrstva do 40 cm se bude během týdne postupně vysušovat, ale na Moravě ve středu se opět doplní prakticky na maximální hodnoty. Ke konci týdne tedy bude rozdílná situace mezi západem a východem republiky. Nejmenší půdní vlhkost bude na Litoměřicku. I přesto budou tyto hodnoty odpovídat dlouhodobým hodnotám. Mírně se bude zhoršovat situace i v hlubších vrstvách, ale stále na řadě míst bude půda i v hloubce 40-100 cm nasycena (např. Českomoravská vrchovina). Celkově v dalších 10 dnech očekáváme, že bude dále půdní vlhkost odpovídat dlouhodobým hodnotám a pouze na v některých lokalitách jako je Litoměřicko bude přetrvávat sucho v hlubších vrstvách.

Podle střednědobého modelu GFS ensemble, který predikuje vývoj počasí až do 8. července se předpokládá, že teploty budou většinou stále nadprůměrné, ale jen do konce června. Počátkem července by pak měly odpovídat dlouhodobým hodnotám. Po celé období se čekají časté přeháňky.

Předpověď maximální teploty na následujících 9 dní: