Aktuální data

ROK 2025

Fenologický monitoring jsme, jako každoročně, zahájili sledováním fenologických fází druhů, které jsou typické pro fenologické předjaří - tedy např. sněženky nebo lísky, jejichž kvetení monitorujeme od konce února na lokalitách jižní Moravy.

Na počátku druhého týdne v březnu (po razantním nástupu nadprůměrných teplot) monitorujeme první květy křivatců jarních, dymnivek dutých, ale také první letošní rašení habrů obecných. Právě rašení habrů obecných je nyní již několikátým rokem v řadě ve velmi časných termínech a prohlubuje trend časové změny fenofáze rašení na 19 dní (tzn. fenofáze rašení uspíšila svůj termín o 19 dní od roku 1951). Mezi časné druhy patří také dřín obecný kvetoucí drobnými žlutými květy ještě před olistěním.

Rašení habrů a dlouhodobý fenologický vývoj (foto: P. Dížková):

habr dlouhodobě_habr

Vývoj sněženky v průběhu února a března 2025 (foto: P. Dížková):

snezenka

Vývoj květů dřínu obecného během února a března 2025 (foto: P. Dížková):

drin

Kvetení časných jarních bylin - křivatec žlutý a dymnivka dutá (foto: P. Dížková):

krivatec dymnivka

Fenologický trend se zejména díky posledním několika letům zesiluje. To znamená, že posuny termínů fenologických fází do dřívější doby se zintenzivňují. Dobře je tato změna patrná např. u časně rašícího habru obecného, kde je v současné době fenologický trend rašících pupenů 19.2 dnů (což znamená, že rašení habru se uspíšilo od roku 1951 právě o 19.2 dní). Při tom v období 2010 - 2018 se tento trend pohyboval v průměru na úrovni 11 dní a od roku 2019 se následně každým rokem zesiloval na současných 19.2 dní. Podobné změny jsou patrné i u dalších časných druhů, jejichž brzký nástup byl v posledních letech způsoben zejména teplými a mírnými zimami a nadprůměrnými teplotami během fenologického předjaří.

Výrazné fenologické trendy jsou ale také patrné pro byliny (např. křivatec žlutý) nebo i jiné dřeviny (dub letní), případně také pro ovocné dřeviny (např. meruňka).

Fenologický vývoj křivatce žlutého v období 1961-2025:

dlouhodobě_krivatec

Fenologický vývoj dubu letního v období 1951-2025:

dlouhodobě_dub

Fenologický vývoj meruňky (odr. Velkopavlovická) v období 1961-2025:

dlouhodobě_merunka

Meteorologie a klimatologie

Aktuální sumy teplot v České republice

Pro vývoj rostlin a nástup fenofází je nejdůležitější teplotní suma nad 5°C. Momentálně jsou teploty důležité pro růst vegetace nadprůměrné od počátku roku na Moravě, ale v Čechách jsou níže než je obvyklé. Oproti minulému roku jsou tyto teplotní sumy výrazně nižší.

Suma aktivních teplot nad 5°C k datu 28. 4. 2025, počítána od 1. 1. 2025.

graf graf graf graf graf