Ovocnáři v Česku po loňském tragickém roce napjatě čekají, jestli jejich úrodu opět ohrozí jarní mrazy. Situace zatím vypadá o něco lépe, dlouhodobý výhled ale ne. Riziko škod totiž kontinuálně roste kvůli změně klimatu. Detailní přehled v této problematice poskytuje loni publikovaná studie českých vědců. Podle Pavla Zahradníčka z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR, který je jedním z autorů studie, práce došla k tomu, že průměrný počet dnů, kdy v dubnu a květnu přichází mráz, se za posledních 60 let sice o tři dny snížil, ale „nástup jara“ se uspíšil v průměru o 12 dní. Celý článek webu Seznamzpravy.cz je k dispozici tady.
Ve čtvrtek 20. 3. v 10:01 hod. přešla Země z astronomické zimy do astronomického jara. Nastala jarní rovnodennost. Projevy jara na Zemi ovlivňují počasí a měnící se klima. Dobře to ukazují záznamy vědců, kteří sledují životní, tzv. fenologické fáze rostlin, které se každý rok opakují (například kvetení). Ze záznamů je zřejmé, že se rostliny po zimě probírají čím dál tím dřív. Jak se vegetace v Česku v těchto dnech vyvíjí oproti normálu? Nejen o tom, ale také o projektu fenofáze.cz hovořila ve Studiu6 ČT24 bioklimatoložka Lenka Bartošová z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR. Celý rozhovor je k dispozici zde.
I v tomto roce zaznamenáváme znovu časný nástup jara. Tentokrát ale v kombinaci s prohlubujícím se suchem. Téma bylo ve vysílání rádia Prostor probírané s Lenkou Bartošovou z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR. Celý rozhovor je k dispozici ZDE.
O fenologických trendech, dřívějším startu vegetační sezóny, ale také o vazbě mezi fenologií a denními teplotami vzduchu hovořila v rozhovoru pro Českou televizi Lenka Bartošová. Povídání se také zaměřilo na vysvětlení vazby mezi fenologickými trendy a klimatickou změnou, zmíněné také byly hodnoty sum efektivních teplot, které jsou potřebné pro vývoj rostlin. Celý rozhovor je k dispozici v archivu ČT.